وضع آب و هوا اسلحه سیاسی اسلامی تروریستی

وضع آب و هوا: اسلحه سیاسی اسلامی تروریستی روز گذشته روز چهارشنبه حمله تروریستی نمایندگان مجلس عملیات تروریستی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

سزن آکسو خواننده ای که توانسته به جایگاهی بلامنازع در هنر ترکیه دست یابد که کمتر هنرمندی توانایی رسیدن به آن را دارد.

سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

عبارات مهم : ترانه

سزن آکسو خواننده ای که توانسته به جایگاهی بلامنازع در هنر ترکیه دست یابد که کمتر هنرمندی توانایی رسیدن به آن را دارد.

سزن آکسو خواننده ای که توانسته به جایگاهی بلامنازع در هنر ترکیه دست یابد که کمتر هنرمندی توانایی رسیدن به آن را دارد. بانوی آواز ترکیه و پرنده ی کوچک (آنگونه که محافل فرهنگی ترکیه به او لقب داده اند) موسیقی را در گستره ی های متنوع آن از جمله ترکی، ارمنی و کردی و …به کار گرفته هست، گویی سزن آکسو جهت شنوندگانش تجسمی از اقوام و طوایف متفاوت است.

سزن اکسو محبوبیت بالایی در کشور ترکیه و صد البته در کشورهای عربی دارد. علت این محبوبیت نمایش درام های ترکیه ای با آوازها و ترانه های سزن آکسو است که به حق بسیار قشنگ و خوش بر روی آنها می نشیند. یوتیوب پر از ترانه های سزن آکسو با زیرنویس به زبانهای دیگر از جمله عربی هست. در این گزارش دانستنی های جالب را راجع به سزن آکسو ملکه ی پاپ ترکیه خواهید خواند.

در نیمه های قرن بیستم در یک شب تابستانی در منزل ی (سامی یلدیریم) در ازمیر ترکیه دعوای مشکل بین دختر نوجوانی به نام فاطمه و والدینش رخ داد. دخترک عاشق موسیقی و آواز بود ولی پدر و مادرش جهت او آینده ای درخشان و شغلی شرافتمندانه مثل مهندسی و یا پزشکی را می خواستند. هیچ یک از طرفین از موضع خود کوتاه نمی آمد، دخترک مانند هر لحظه به اتاق کوچکش پناه برد.

به محض این که صدای بسته شدن درهای منزل را شنید که پدر و مادرش جهت رفتن به سینما منزل را ترک می کردند چراغ های منزل را خاموش کرد و روی بالکن منزل آمد و در زیر نور کمرنگ خیابان شروع به خواندن ترانه و آواز نمود. مردم در زیر بالکن جمع شده است و او را تشویق می کردند. بیست سال بعد از آن شب ترکیه در برابر دوشیزه ی نوجوان که اینک بر بلندای موسیقی ترکیه ایستاده بود زانو زد و کوچه ها و خیابان ها پر از آوازها، موزیک ها و شعرهای او شد.

فاطمه سزن یلدیریم (سزن اکسو) در سال ۱۹۵۴ در شهر (سرای کوی) در استان دنیزلی به دنیا آمد و در دوران کودکی از آنجا که پدرش یک معلم بود به ازمیر ترکیه نقل مکان کردند. بسیاری از هم محلی هایش از شخصیت شورشی و بی پروای او و رویاهای پر سر و صدایش از وقت کودکی می گفتند.

فاطمه سزن زمانی که به مدرسه ی آواز می رفت، متوجه شد که صدایش با بقیه تفاوت دارد و رساتر و گویاتر از سایر همکلاسی هایش می خواند. سزن همراه دوستانش به کافه تریا می رفت و ناگهان روی میز می پرید و در برابر تعجب دوستانش شروع به خواندن می کرد. هنگامی که والدینش این اندازه از شوق و عصیان او را در زمینه ی موسیقی دیدند دست از نصیحت برداشته و او را به حال خود رها کردند.

سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

سزن آکسو فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۹۷۵ منشتر شدن نخستین ترانه اش شروع کرد. او بعد از نخستین آلبومش با موزیک سازان مطرحی از جمله (اونو تونچ) موسیقیدان معروف ارمنی همکاری کرد. ترانه های او به شکل گسترده ای میان مردم ترکیه دست به دست می شد، و آثار او نوید صدای جدیدی را در عرصه ی موسیقی پاپ میداد که تلفیقی از اصالت شرقی و الحان غربی بود. ترانه های او رنگین کمانی از ترانه های ترکی، کردی و ارمنی و حتی جغرافیای بالکان هست، تا جایی که نام او را به سرعت بر سر زبانها انداخت و او را محبوب قلب ها در میان همه ی طوایف و اقوام نمود.

حازم شاهین موسیقیدان مصری راجع به ی او می گوید:
در صدای سزن نوری است که به قلب ها رخنه می کند و احساس منحصر به فرد رمزآلودی را به وجود می آورد. او کاریزمای توصیف ناپذیری دارد، در صدایش احساس موج می زند و کلماتش از واژگان باعشق معمولی فراتر رفته و به فلسفه های عمیق زندگی می رسد.

او در ادامه می گوید: هنگامی که صدای سزن را می شنوم انگار ترکیه را می شنوم با همه ی اصالت و مدرنیته اش و با همه ی تاریخ، تنوع و قشنگی آن. دکتر اوزان آکسوی موسیقیدان ترک و استاد دانشگاه نیویورک می گوید: هیچ کس نمی تواند به سطح او برسد، او با سابقه چهل ساله اش ذائقه ی موسیقیایی نسل ها را عوض کردن داد.

از شاخصه های سزن آکسو قدرت او در ساختن عوالم خیره کننده از شادی، رنج، اندوه، خستگی، خوشبینی، حسرت و ظریفترین احساسات انسانی هست. او زنی است که در موزیک (منو فراموش نکن Beni Unutma غرور و التماس در هم آمیخته ی یک عاشق را فریاد می زند و گاه به کسوت یک بانوی طناز و دلربای فرانسوی در می آید که معشوقه ی سابقش را در موزیک Pardon می نوازد. او حسرت جهت علاقه از دست رفته و آتشین خود را در آواز (هنوز دیوانه ی توام Ben Sevdalı Sen Belalı)به نمایش می گذارد.

در سال ۲۰۰۹ میلادی یک منجم فرانسوی به نام Jean Claude Merlin با الهام از ترانه ی کوتلاما Kutlama با صدای سزن، نام شهاب سنگ اکتشافی اش را به همین اسم نام گذاری کرد. در سال ۲۰۱۱ رادیوی ملی آمریکا صدای او را در میان پنجاه صدای برتر دنیا قرار داد و او را عالی ترین صدای ترکیه معرفی کرد. آلبوم اخیر او در سال ۲۰۱۷ انتشار یافته و رنگ و بویی شاد و پر از مفاهیم رومانتیک و در عین حال عمیق دارد. سزن امروز علاوه بر خوانندگی سرمایه گذار و مربی آواز است و استعدادهای جدیدی را به دنیای موسیقی معرفی کرده . او از جمله مدافعین حقوق زنان و مخالف سرسخت ازدواج دختران در سنین پایین می باشد.

سزن آکسو خواننده ای که توانسته به جایگاهی بلامنازع در هنر ترکیه دست یابد که کمتر هنرمندی توانایی رسیدن به آن را دارد.

واژه های کلیدی: ترانه | ترکیه | موزیک | موسیقی | اخبار فرهنگی و هنری

سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

سِزِن آکسو، ملکه پاپ ترکیه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs