وضع آب و هوا اسلحه سیاسی اسلامی تروریستی

وضع آب و هوا: اسلحه سیاسی اسلامی تروریستی روز گذشته روز چهارشنبه حمله تروریستی نمایندگان مجلس عملیات تروریستی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار پزشکی بزودی, اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج ، رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴

قائم مقام وزیر بهداشت راجع به آموزش پرستاران در بیمارستان‌ها، کارها بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت جهت حجاج، بحث سطح بندی خدمات و … توضیحاتی را ارائه کرد.&nbsp

بزودی, اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج ، رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴

رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴؛ بزودی/اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج

عبارات مهم : آموزش

قائم مقام وزیر بهداشت راجع به آموزش پرستاران در بیمارستان ها، کارها بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت جهت حجاج، بحث سطح بندی خدمات و … توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت راجع به احتمال دریافت های غیرقانونی در بیمارستان ها گفت: در همه بیمارستان های کشور نظام پرداخت از طریق صندوق بیمارستانی انجام می شود. بنابراین هر دریافتی به هر میزان به وسیله هر کسی و در هر سطحی خارج از صندوق بیمارستان، غیرقانونی است.

بزودی, اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج ، رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴

وی در ادامه صحبت هایش به برگزاری کنکور سراسری سال ۹۶ و آمار چندبرابری داوطلبان رشته های علوم تجربی نسبت به ظرفیت دانشگاه ها اشاره و اظهار کرد: امسال در بخش دولتی در گروه ریاضی و فنی ۱۳۷ هزار نفر شرکت کننده داشتیم. این در حالیست که ظرفیت دانشگاه های دولتی در این گروه ۲۳۵ هزار نفر هست. یعنی ۱۰۰ هزار صندلی خالی در این گروه وجود دارد. در گروه انسانی نیز ۱۶۷ هزار نفر در کنکور شرکت کردند که ظرفیت دانشگاه ها در این گروه ۳۱۰ هزار نفر است و ۱۴۳ هزار نفر ظرفیت خالی در این گروه وجود دارد. این در حالیست که تعداد شرکت کنندگان کنکور در رشته علوم تجربی ۵۱۸ هزار نفر هست، ولی ظرفیت پذیرش این رشته ۱۵۴ هزار نفر است که ۵۰۰۰ نفر در رشته پزشکی و ۸۰۰۰ نفر در رشته های داروسازی و دندانپزشکی باید قبول شوند.

وی افزود: در کنکور سال ۹۵ پایین ترین رتبه ای که توانست در رشته پزشکی قبول شود، در دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران رتبه ۶۶ و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۹۲ بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت راجع به آموزش پرستاران در بیمارستان‌ها، کارها بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت جهت حجاج، بحث سطح بندی خدمات و … توضیحاتی را ارائه کرد.&nbsp

حریرچی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته توان فرد و نیاز جامعه معیاری جهت گزینش رشته است و در این جوامع افراد را به سمت رشته هایی خاص سوق نمی دهند، افزود: باید توجه کرد که در کشورهای اروپای غربی، آمریکا، کره جنوبی و … رشته های علوم پایه، اقتصاد، مدیریت و جامعه شناسی هم سطح پزشکی هستند.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه طبق اعلام شرکت نظام پزشکی ۱۵ هزار دکتر در کشور بعد از فارغ التحصیلی فقط یک بار به نظام پزشکی مراجعه کرده اند و شماره نظام پزشکی گرفته اند، گفت: این افراد دیگر به این شرکت مراجعه نکرده اند که چنین موضوعی تبعاتی دارد. البته بعضی از آنها به خارج از کشور رفته اند ولی عده ای هم به علت عدم علاقمندی و یا برآورده نشدن انتظارات ارزش مشغول به کار پزشکی نشدند.

حریرچی در ادامه گفت: باید توجه کرد که در کشورهای اروپای غربی ۹ الی ۱۰ درصد از درآمد ناخالص ملی به حوزه سلامت تخصیص داده شده است می یابد که در این کشورها پزشکان درآمد میانگین یا میانگین رو به اوج دارند. ولی در آمریکا بالای ۱۸ درصد از درآمد ناخالص ملی به بهداشت و درمان تخصیص داده شده است داده می شود و پزشکان در دهک های دهم قرار دارند. حال در بسیاری از کشورها عنوان داغ این است که اولا چند درصد از درآمد ناخالص ملی را به حوزه سلامت تخصیص داده شده است دهند و دوما بر این اساس پزشکان و گروه های بهداشتی و درمانی چگونه توزیع شوند. البته این عنوان بحثی صرفا دولتی نیست، بلکه بر اساس علایق خانواده ها و مجموعه بافت سیاسی و اجتماعی جامعه راجع به آن تصمیم گیری می شود.

بزودی, اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج ، رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴

آموزش پرستاران در بیمارستان ها تفاوتی با آموزش آکادمیک ندارد

حریرچی در ادامه این نشست و در پاسخ به پرسش خبرنگاری راجع به عنوان آموزش پرستاران در بیمارستان ها و اعتراضاتی که به این عنوان انجام شده است هست، گفت: ما از نظرات کارشناسی استقبال می کنیم، ولی درخواست ما از گروه های متفاوت این است که به صورت مکتوب و یا در جلسات حضوری صحبت هایشان را مطرح کنند. البته همه باید توجه داشته باشید که نشانه از ایجاد نظام سلامت و وزارت بهداشت این است که سلامت مردم را ارتقاء دهیم و بنابراین همه سیاست های ما باید بر اساس توجه به ارتقاء سلامت مردم پیش رود.

قائم مقام وزیر بهداشت راجع به آموزش پرستاران در بیمارستان‌ها، کارها بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت جهت حجاج، بحث سطح بندی خدمات و … توضیحاتی را ارائه کرد.&nbsp

وی افزود: آموزش پرستاران تفاوتی با آموزش آکادمیک پرستاران ندارد. آیا که این افراد از طریق کنکور پذیرش می شوند و آموزش های مورد نیاز با معیارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی به آنها ارائه می شود و تعداد واحدها و نحوه آموزش نیز کاملا مشابه سیستم آکادمیک هست. ولی در کنار این آموزش ها از ظرفیت آموزش های بالینی در بیمارستان ها هم استفاده می کنیم.

کمبود دکتر و پرستار در کشور

بزودی, اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج ، رونمایی از الگوی درمانی ۱۴۰۴

حریرچی با بیان اینکه ما در کل کشور با کمبود دکتر و پرستار مواجهیم گفت: کادر درمانی که در حال حاضر در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغولند، تحت فشار هستند؛ آیا که مجبورند بیش از اندازه کار کنند. از طرفی مردم در تامین خدمات تخصصی و پزشکی دچار مشکلاتی هستند. بنابراین باید نیرو تامین شود تا از ظرفیت خدمت رسانی آنها استفاده کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری راجع به سطح بندی خدمات گفت: در نگاه اول شاید خوب به نظر برسد که در یک شهر ۵۰۰۰ نفری یک بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابی داشته باشیم. ولی در دنیا ثابت شده است که اولا در هر جایی نسبت مشخصی از بیماردهی وجود دارد و معلوم است که چند درصد از مردم بیمار شده است و یا در بیمارستان خوابیدن می شوند. بر این اساس مشخص می کنیم که چه تعداد تخت بیمارستانی نیاز داریم و چگونه باید آن را توزیع کنیم.

رونمایی از الگوی درمان ۱۴۰۴ تا یک ماه آینده

حریرچی افزود: در کشور عزیزمان ایران نیز طبق قانون اجرای سطح بندی خدمات از اواسط برنامه چهارم در وزارت بهداشت اجرا شده است و مشخص می کند که در آینده چند تخت بیمارستانی نیاز داریم و این تخت ها از نظر جغرافیایی چگونه باید توزیع شوند. بر همین اساس نزدیک به یک سال است که مطالعات وسیعی را در داخل وزارتخانه انجام دادیم و امیدواریم که الگوی درمان ۱۴۰۴ در یک ماه آینده رونمایی شود و بر اساس آن سطح بندی کارها جاری را طراحی و اجرا کنیم.

حریرچی ادامه داد: سطح یک خدمات سلامت مشمول بر کارها پیشگیرانه بهداشتی و مواظبت های اولیه سلامت هست. بر این اساس ما طبق سطح بندی فعلی معتقدیم که هیچ روستایی در کشور وجود ندارد که نیازمند دکتر باشد، ولی پزشکی نداشته باشد. همچنین در حال حاضر در حال برنامه ریزی جهت تکمیل مراقبین سلامت و بهورزها هستیم. باید توجه کرد که سطح ۲ و ۳ نیز در حوزه خدمات تخصصی سرپایی و خوابیدن قرار دارند. بنابراین ما بر اساس امکانات موجودمان سطح بندی را انجام می دهیم و بسته به اولویت دولت ها امکاناتش را در زمینه توزیع متخصص و … انجام می دهیم.

پایلوت نظام ارجاع الکترونیک و گسترش آن به ۱۰ استان

حریرچی همچنین گفت: در حال حاضر نظام ارجاع در استان های فارس و مازندران وجود دارد. البته پایلوت نظام ارجاع الکترونیک را هم از استان گلستان شروع کردیم و آن را به ۱۰ استان دیگر نیز گسترش می دهیم.

اقدامات وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد کارها وزارت بهداشت جهت سلامت حجاج در حج امسال گفت: به هر حال ۸۰ هزار نفر از مردم مان در رده های سنی اوج به یک کشور دیگر می روند و ممکن است شرایط خاصی برایشان ایجاد شود. بنابراین هر ساله برنامه های مناسبی را در دوره های قبل از رفتن به حج، وقت اعزام به حج و بازگشتن از حج آینده نگری می کنیم. به عنوان مثال قبل از رفتن حجاج کارها مورد نیاز در جهت واکسیناسیون و معاینات متفاوت انجام می شود و با توجه به بیماری های احتمالی موجود برنامه ریزی هایی را انجام می دهیم. جهت بروز سوانح احتمالی نیز با طرف سعودی همکاری هایی را آینده نگری کرده ایم.

وی با بیان اینکه البته ممکن است بیماری هایی مانند آنفلوآنزای فصلی یا سرماخوردگی در درصدی از حجاج ایجاد شود، گفت: جهت جلوگیری از گسترش بعضی بیماری های عفونی خاص هم سیستمی را طراحی کرده ایم تا بتوانیم افراد مبتلا به این امراض را در فرودگاه شناسایی کنیم.

وی تاکید کرد: البته مردم دلواپس این مباحث نباشند؛ آیا که اگر آموزش ها و موارد اعلام شده است را رعایت کنند می توانند حج خوبی را داشته باشند. ما هم کارها بهداشتی و درمانی را تا حد ایده آل انجام می دهیم.

واژه های کلیدی: آموزش | سلامت | پزشکی | درمانی | بهداشت | بهداشتی | بیمارستان | بیمارستان | دندانپزشکی | تخت بیمارستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs